Časté otázky ohľadom Zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu

1. Čo je cieľom Zákona č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu?

Zákon č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov upravuje práva a povinnosti právnických a fyzických osôb pri predchádzaní a odhaľovaní legalizácie príjmov z trestnej činnosti a financovania terorizmu. Jeho cieľom je chrániť finančný systém a spoločnosť pred týmito hrozbami.

2. Ako zákon definuje "legalizáciu príjmov z trestnej činnosti"?

Legalizácia príjmov z trestnej činnosti (tzv. "pranie špinavých peňazí") je definovaná ako úmyselné konanie, ktoré zahŕňa zmenu povahy majetku, prevod majetku, utajenie pôvodu majetku, nadobudnutie, držbu, užívanie a požívanie majetku s vedomím, že tento majetok pochádza z trestnej činnosti. Zakázané sú aj všetky formy účasti na takomto konaní, vrátane spolčenia, napomáhania, podnecovania a navádzania. Vedomosť o nezákonnom pôvode majetku môže vyplynúť z objektívnych skutkových okolností, najmä z povahy neobvyklej obchodnej operácie.

3. Čo sa rozumie pod pojmom "financovanie terorizmu" podľa tohto zákona?

Financovanie terorizmu je definované ako poskytnutie alebo zhromažďovanie finančných prostriedkov alebo majetku s úmyslom použiť ich, alebo s vedomím, že sa majú použiť na spáchanie trestných činov súvisiacich s terorizmom alebo na financovanie každodenných potrieb osôb podozrivých z účasti na terorizme.

4. Kto je považovaný za "povinnú osobu" a aké povinnosti z toho vyplývajú?

"Povinná osoba" je široko definovaná a zahŕňa napríklad banky, poskytovateľov služieb kryptoaktív (okrem poradenstva), prevádzkovateľov hazardných hier, poštové podniky, súdnych exekútorov, správcov v konkurzných konaniach, audítorov, daňových poradcov, realitných agentov a iné osoby. Povinnosti týchto osôb zahŕňajú vykonávanie starostlivosti vo vzťahu ku klientovi (identifikácia, overenie, zisťovanie konečného užívateľa výhod), monitorovanie obchodov, ohlasovanie neobvyklých obchodných operácií, uchovávanie údajov a vypracovanie programu vlastnej činnosti zameranej proti legalizácii a financovaniu terorizmu. Povinnou osobou je aj ten, kto realizuje hotovostnú transakciu nad 10 000 EUR.

5. Čo je "starostlivosť vo vzťahu ku klientovi" a aké sú jej úrovne?

Starostlivosť vo vzťahu ku klientovi je proces, ktorým "povinné osoby" identifikujú a overujú totožnosť svojich klientov, zisťujú konečného užívateľa výhod a monitorujú ich transakcie. Existujú tri úrovne:

  • Základná starostlivosť: Identifikácia a overenie klienta a konečného užívateľa výhod.
  • Zjednodušená starostlivosť: Možná pri nízkorizikových klientoch alebo produktoch, napríklad pri zmluvách o životnom poistení s nízkym poistným.
  • Zvýšená starostlivosť: Povinná pri vysoko rizikových klientoch, obchodoch alebo transakciách, napríklad pri cezhraničných korešpondenčných vzťahoch alebo obchodoch s politicky exponovanými osobami.

6. Čo je "neobvyklá obchodná operácia" a ako sa s ňou má "povinná osoba" vysporiadať?

Neobvyklá obchodná operácia je transakcia, ktorá je nezvyčajná, podozrivá alebo nemá zrejmý ekonomický alebo zákonný účel. Povinná osoba je povinná takéto operácie monitorovať, ohlasovať Finančnej spravodajskej jednotke a v niektorých prípadoch ich zdržať. Zákon uvádza príklady takýchto operácií, ako napríklad transakcie s klientmi, ktorí odmietajú poskytnúť informácie, transakcie s neprimerane vysokým objemom finančných prostriedkov nízkej nominálnej hodnoty alebo transakcie s osobami, na ktoré sa vzťahujú medzinárodné sankcie.

7. Čo je "konečný užívateľ výhod" a ako sa identifikuje?

Konečný užívateľ výhod je fyzická osoba, ktorá skutočne ovláda alebo profituje z právnickej osoby alebo združenia majetku. Identifikácia konečného užívateľa výhod zahŕňa zistenie mena, priezviska, rodného čísla (alebo dátumu narodenia ak rodné číslo nebolo pridelené), adresy trvalého pobytu a štátnej príslušnosti. Pri právnických osobách a združeniach majetku to zahŕňa aj zistenie vlastníckej a riadiacej štruktúry.

8. Akú úlohu zohráva Finančná spravodajská jednotka (FSJ) v boji proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti a financovaniu terorizmu?

Finančná spravodajská jednotka je kľúčovým orgánom zodpovedným za boj proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti a financovaniu terorizmu na Slovensku. Jej úlohy zahŕňajú:

  • prijímanie a spracovanie hlásení o neobvyklých obchodných operáciách,
  • vykonávanie kontrol u povinných osôb,
  • vedenie štatistických údajov,
  • medzinárodná spolupráca,
  • vypracúvanie národného hodnotenia rizík,
  • poskytovanie informácií orgánom činným v trestnom konaní.